Väikese laenufirma võlakirju osteti nagu soojasid saiu (Äripäev)

Võlakirjade abil investoritelt raha küsimine pole vaid Tallink Grupi ja Eesti Energia suguse kaliibriga suurfirmade lõbu. Mai alguses müüs edukalt 4 miljoni euro eest võlakirju pankade poolt hüljatud klientide raha laenav Hüpoteeklaen OÜ. Umbes kolmekümne investori hulgas oli ka üks Eesti pensionifond.

2009. aastast tegutseva Hüpoteeklaen OÜ omaniku Toomas Paju sõnul oli emissiooni korraldamine küll suhteliselt kulukas, kuid ta jäi emissiooni tulemusega igati rahule. “Isegi üks pensionifond ostis võlakirju,” oli Paju positiivselt üllatanud.  Võlakirjade emiteerimise plussina märkis laenuväljastaja, et võlakirju saab jupi kaupa müüa. Kokku ostis kinnisvara tagatisel laene andva firma võlakirju umbes kolmkümmend investorit.

Hüpoteeklaen OÜ ärile julges teise pensionisamba fondidest õla alla panna ERGO pensionifondid. “ Kuna võlakirjad on tagatud laenudega, mis omakorda on kahekordselt tagatud kinnisvaraga ning tegemist on suhteliselt lühikese horisondiga investeeringuga, siis olen kindel, et investeeringu riskiaste ei ole pensionifondide jaoks liiga kõrge,” põhjendas investeeringut väikesesse laenufirmasse ERGO pensionifondide fondijuht Madis Reinumägi.

Kui veel 2011. aasta aruande kohaselt pidi Hüpoteeklaen OÜ kaasama raha 6-24% intressimääraga, siis seekord õnnestus saada investoritelt laenu 8 protsendiga, mida peab Paju igati heaks tulemuseks.

Võlakirjainvestoritelt saadavat raha kasutab 10 miljoni eurose laenuportfelliga firma olemasolevate laenude refinantseerimiseks.

“Leiutasime nende võlakirjadega veidi jalgrattast,” märkis enne laenufirma loomist kaksteist aastat Nordea Pangas töötanud Paju. Nimelt on võlakirjad tagatud kinnisvaraga, mille tagatisel on Hüpoteeklaen OÜ juba klientidele laenud väljastanud.

Võlakirjaemissiooni finantsnõustajaks olnud Redgate Capitali juhatuse liige Aare Tammemäe sõnul on Eesti investorite usk hakanud vaikselt võlakirjade vastu taastuma, kuid rõhutas et võlakirjad peavad olema kindlasti tagatud. “Usun, et esimesed postiivsed pääsukesed annavad tõuke, et võlakirju hakatakse jälle ostma ja ettevõtted võlakirju emiteerima,” lisas Tammemäe.

Originaalartikli leiad siit.