Tehingute nõustaja: Väino Kaldojal on Silberauto müügil hea läbirääkimispositsioon (Ärileht)

Ärileht kirjutas eelmisel nädalal, et juba pikemat aega käivad spekulatsioonid, et Silberauto omanik Väino Kaldoja plaanib oma elutöö müüki. Tehingute nõustamisega tegelev Redgate Capitali partner Valeria Kiisk usub, et siin on Silberauto omanikul hea läbirääkimispositsioon.

„Hinna kujunemine tehingute puhul on tihti rohkem erinevate argumentide segu, kui üks konkreetne „objektiivne“ number, millega osapooled nõustuda võivad,” märkis Kiisk. Tema sõnul on uuele turule siseneja tihti valmis maksma kõrgemat hinda, kui omandataval ettevõttel on arvestatav turuosa, tugev bränd ja positiivne kuvand.

„Lisaks mängivad rolli ka väärtust loovad sünergiad, mis võivad tekkida – kas läbi suurema mastaabi või toetavate tegevuste konsolideerimise, kusjuures nende hindamine jääb tihtipeale omandaja enda teada, kuna siin lähtub ta oma sisemisest ülesehitusest ja avanevatest võimalustest,” märkis Redgate Capitali partner.

Tema sõnul on Silberauto puhul tegemist pika ajalooga ja positiivse mainega ettevõttega, mis tegutseb preemiumautode segmendis üle Baltikumi, omab mitmekesist ja tuntud brändidest ja ka erinevatest harudest koosneva portfelli, mitme autobrändide puhul on tegemist ainuõigusega.

„Enne hinna kinnitamist mõtleb omandaja alati läbi, mis võiksid olla alternatiivsed stsenaariumid. Kui teda huvitab Mercedes-Benzi müügiõigus ja see positsioon, mida Silberauto omab Baltikumis – siis alternatiive ei ole,” rääkis Kiisk. See loob Silberauto omanikule hea aluse läbirääkimiste pidamiseks ja kindlasti õigustab ka kõrgemat hinda.

 

Originaalartikli leiate siit.