Tänavune suur prognoos: meid mõjutab Euroopa hirm languse ees

Mullune saatesõna Postimehe majandusprognoosile tõdes, et võlakriis varjutab Eesti majanduse väljavaateid, kuid sellele vaatamata tuleb majanduskasvu number suhteliselt kõrge. Tänavu tuleb tunnistada, et kriis pole veel kaugeltki möödas.

Euroopa majanduskasvu aeglustumine või koguni surutis ei jäta Eestit puudutamata. Saksa kantsler Angela Merkel lausus telepöördumises, et 2012. aasta tuleb raskem kui oli 2011. aasta. Merkeli sõnul on teekond kriisi ületamiseks pikk ja sel oota­vad meid tagasilöögid. Lohutuseks mainis ta, et Euroopa saab sel moel tugevamaks, kui oli enne kriisi.

Prantsuse president Nicolas Sarkozy lubas, et rohkem eelarvekärpeid ei tule, samas möönis ta, et majandus vajab kasvu taastamiseks reforme. Sarkozy lisas: ta teab, et inimesed on mures enda ja oma laste tuleviku pärast.

Postimehe küsitletud analüütikud prognoosivad, et tänavuseks majanduskasvuks kujuneb 2,4 protsenti. Tööpuudus küll väheneb, kuid pole välistatud, et aasta esimestel kuudel näeme järjest väiksema hooga kosuva ekspordi tõttu hoopis töötute arvu kasvu.

Redgate Capitali fondijuht Andrei Zaborski nentis, et finantsturud jätkavad sel aastal üles-alla liikumist, kuid jäävad aasta kokkuvõttes siiski väikesesse plussi. Nafta hind tõuseb, koos dollari tugevnemisega tõuseb ka bensiini hind kodumaistes tanklates.

Täpsema intervjuu leiab järgmiselt aadressilt siin