Tammemäe: lähiaastad toovad kõvasti kasvukapitali (Äripäev)

Uut kasvukapitali, mis otsib investeeringuid Balti kasvuettevõtetesse, peaks tulema lähema viie aasta jooksul üle 200 miljoni euro, ütles Redgate Capitali partner, Finance Estonia juhatuse esimees Aare Tammemäe.

“Balti turu väiksuse juures on pikaajalistest trendidest keeruline rääkida. Kuid tehingute aktiivsuse kasv peegeldab tegelikult ettevõtete majandusliku aktiivsuse kasvu ja kasvanud riskijulgust,” kommenteeris Tammemäe M&A turu tehinguid.

See trend peaks tema sõnul jätkuma. 2014 ja järgnevatel aastatel on Balti turule lisandumas uusi investoreid, kelleks on erakapitalifondid, mis on initsieeritud Baltic Innovation Fund programmist. “Uut kasvukapitali era- ja riskikapitali näol peaks tulema lähema aasta jooksul üle 200 miljoni euro, mis otsib investeeringuid Balti kasvuettevõtetesse,” sõnas Tammemäe. “Strateegilised ostjad jäävad siiski ettevõtete ostu-müügitehingutes domineerima, sest avaliku kapitali (börsid) ja erakapitali pakkumist on veel vähe.”

Uue trendina näeb Tammemäe, et ettevõtted suudavad end aina enam finantseerida läbi erinevate võlakirjaprogrammide, kus investoriteks on jõukad eraisikud ja kohalikud fondiinvestorid. “Seda soodustab madalate intresside ja kasvavate säästude keskkond. Kokkuvõtteks jäävad M&A turul domineerima strateegilised ostjad, kuid aina enam tekib turule kapitali pakkumist erakapitali ja võlakirjade näol, mis peaks olema hea uudis Eesti ettevõtjatele,” lausus Tammemäe.

Ta lisas, et 2014. aastal jätkuvad finantsinvestorite väljumised portfellinvesteeringutest (nt Askembla fond, Amber Trust) ning fondide omatud ettevõtete jätkuinvesteeringud (nt BaltCap).

“See annab võimaluse ka kohalikele investoritele, sh juhtkondadele osta ennast sisse ettevõtetesse. Uute erakapitali fondide turule tulekuga (BIF’i abil) ostetakse uusi ettevõtteid,” märkis Tammemäe. “Jätkuvalt kasvavad tehingud kommertskinnisvaraga, kus ostetakse või arendatakse jõuliselt suuri keskuseid või terveid piirkondi (nt EfTEN, Mainor Ülemiste). Ettevõtete ostu-müügitehingute vallas tuleb aktiivne aasta.”

Ettevõtete ülevõtmiste arv kasvas Balti riikides 2013. aastal 2012. aastaga võrreldes märgatavalt ning jõudis 2011. aasta tasemele, mida kõigil kolmel turul iseloomustas järsk kasv. Eelmine aasta tehti 57 erinevat tehingut 3,66 miljardi euro väärtuses.

Link uudisele siin.