Silberauto tehingut võiks võrrelda Starmani müügiga (Äripäev)

Redgate Capitali partner Valeria Kiisk hindas, et Silberauto müügist saab kindlasti üks märgilisemaid viimaste aastate omandamistehinguid nii Eestis kui ka Baltikumis üldiselt.

Tema hinnangul võiks Silberauto tehingu mahtu võrrelda näiteks Starmani ostuga Elisa poolt. Starmani Eesti äride müük Soome telekomioperaatorile Elisa 151 miljoni euro eest on üks suuremaid ülevõtmistehinguid Eesti ettevõtluse ajaloos.

Kuidas kujuneb hind

Võimalikku hinda kommenteerides rõhutas Silberauto asutaja Väino Kaldoja, et seda ei ütle ta ka siis, kui protsess toimunud on. Silberauto väärtuseks on meedias hinnatud 120–150 miljonit eurot.

Kiisk ütles, et hinna kujunemine tehingute puhul on tihti rohkem erinevate argumentide segu kui üks konkreetne objektiivne number, millega osapooled nõustuda võivad. “Uuele turule siseneja on tihti valmis maksma kõrgemat hinda, kui omandataval ettevõttel on arvestatav turuosa, tugev bränd ja positiivne kuvand,” ütles ta.

Äripäeva Infopanga konkurentsiraportis seisab, et Silberauto on kahe ettevõttega Eesti suurimate automüüjate tipus. Sõidukite maaletooja Silberauto AS on viies ja müügiettevõte Silberauto Eesti on tabeli kolmas. Silberauto AS on 275 töötajaga ka suurim töötajate arvuga ettevõte sektoris.

Silberauto hinnale lisab kindlasti kaalu see, et tegemist on pika ajalooga ja positiivse mainega ettevõttega, mis tegutseb preemium autode segmendis üle Baltikumi, omab mitmekesist ja tuntud brändidest ja ka erinevatest harudest koosnevat portfelli, mitme autobrändide puhul on tegemist ainuõigusega, tõi Kiisk esile.

Kiisk selgitas, et enne hinna kinnitamist mõtleb omandaja alati läbi, mis võiksid olla alternatiivsed stsenaariumid. “Kui teda huvitab Mercedes-Benzi müügiõigus ja see positsioon, mida Silberauto omab Baltikumis – siis alternatiive ei ole. See loob Silberauto omanikule hea aluse läbirääkimiste pidamiseks ja kindlasti õigustab ka kõrgemat hinda.”

 

Täispikkuses artiklit saab lugeda siit.