Mis maksab üks riigifirma? (Äripäev)

Eesti Teed läheb müüki, nüüd on see kindel. Valitsus näeb võimalusi hästitoimiva konkurentsiga tööstusharu ettevõtete osaliseks või täielikuks erastamiseks. Redgate Capitali partner Valeria Kiisk hindab võimalike erastatavate riigiettevõtete seisu.

Jättes kõrvale riigi motivatsiooni ettevõtete omamise ja juhtimise puhul, on otstarbekas vaadata, mis võiksid olla võimalikud stsenaariumid potentsiaalsete erastamiskandidaatidena väljatoodud ettevõtete puhul. Ennekõike – mis määrab ettevõtte väärtuse?

Esiteks: ettevõtte väärtust ei määra omakapitali bilansiline väärtus. Väärtus on kombinatsioon erinevatest teguritest: ettevõtte turupositsioonist, rahavoogude tugevusest, ajaloolisest mainest, tuleviku võimalustest ja kaasnevatest riskidest – aga ka investori plaanidest, võimalikest sünergiatest, huvist omandamise vastu, tehingu unikaalsusest. Üsna tavaline on see, et müüja ja ostja vaade väärtusele ei ühti ja läbirääkimiste peamiseks teemaks saab väärtuse komponentide, aga ka riskide lahkamine.

Täispikkuses artiklit saad lugeda siit.