Madal hind ja usalduse kasv meelitasid investoreid (Äripäev)

Mullu toimus Baltimaades ettevõtete ülevõtmistehinguid kolmandiku võrra enam kui 2009. aastal. Tänavu võib oodata investeerimishuvi kasvu nii Eesti kui ka Läti-Leedu vastu. Ühelt poolt näitab mullune kasv usalduse taastumist siinse ärikeskkonna vastu, teisalt said Skandinaavia investorid end madala hinnaga turule osta.

“Aasta algus on olnud tihedam, projekte, millega tegeleda, on rohkem kui aasta tagasi,” kinnitas teiste teenuste seas ka ühinemisi ning ülevõtmisi nõustava Redgate Capitali juhatuse liige Aare Tammemäe.

Tema sõnul on praegu Baltimaades aktiivseks muutunud välisinvestorid, kes põhiosas pärit naabermaadest. “Näiteks Skandinaavia investorid, aga ka Venemaalt. Ka sealpool on aktiivsus kasvanud kas siin uute ettevõtete rajamiseks või ostudeks. Kindlasti saab olema aktiivne aasta,” hindas Tammemäe.

Samas tuleb tema kinnitusel arvestada, et ühinemis- ja ülevõtmistehingute aktiivsus – aga ka esmaemissioonide arv – on kasvanud kogu maailmas. Osaliselt kandub see üle ka Balti riikidesse. “Tehingute arv ja maht oli eelmisel aastal mitu korda suurem kui 2009. See tähendab, et investorid on enesekindlust juurde saanud,” sõnas Tammemäe. Eelmist aastat Baltimaades iseloomustab tema sõnul see, et suuremaid tehinguid tegid strateegilised investorid, kes otsisid võimalusi laieneda. Siin on heaks näiteks Norra suurkontserni Orkla tütarettevõte Felix Abba, mis ostis Oliver Kruudalt Kalevi šokolaadivabriku.

Kuid Tammemäe sõnul tuleb usalduse taastumist silmas pidades vaadata, millist rolli mängivad turul erakapitalifondid. “Erakapitalifondide tehtud tehinguid on veel vähe, aga neid on. See on positiivne märk ja näitab, et investorite usaldus regiooni vastu taastub, nad näevad siin kasvu ja on huvitatud sisenema,” selgitas ta.

Loe kogu artiklit siit28