Firmade müügil hea hoog sees (Äripäev)

Selle aasta esimese kvartali tehingute arv on suurem kui mitmel eelneval aastal, kuid eelmise aasta viimasele kvartalile jääb see number alla, selgub Ellex Raidla advokaadibüroo tehtud tehinguturu ülevaatest. Samas on suurenenud kõrgema otsa tehingute väärtused – kõik esiviisikusse jõudnud tehingud ületavad ilmselt 40 miljoni euro piiri.

Advokaadibüroo partner Sven Papp märkis, et jätkuvalt aktiivset tehinguturgu soodustab suhteliselt odav krediit, mis kannustab investeeringuid tagant. Keystone Advisersi partner Tõnis Kons tõi välja, et Eestit ja teisi Balti riike mõjutavad globaalsed megatrendid võrdlemisi vähe ning turu passiivsuse või aktiivsuse põhjuseid tuleb otsida kohapealsest ärikliimast – nii üldisest investeerimiskindluse kasvust kui ka ettevõtjate optimismist tuleviku suhtes.
Papp lisas, et kuigi turg on üldiselt aktiivne, võib laiemas pildis võimalikeks ohufaktoriteks pidada kahte akuutsemat ning kahte vanast arsenalist tuttavat teemat. „Negatiivsete faktoritena tuuakse päevakajalisena välja vastasseisu Venemaaga ning Trumpi tollitariife. Vanast leksikonist tuuakse taas esile Brexitiga kaasnev ebaselgus ning euro tulevik.“ Papi hinnangul on nüüdseks Eesti turul Krimmi-järgsetest vapustustest ja kartustest üle saadud.

Turu kompamine

Redgate Capitali vanempartner Aare Tammemäe tõi välja, et tunnetuslikult on märgata, et võrreldes varasemaga uuritakse rohkem ettevõtete müügivõimalusi ehk omanikud kompavad turgu. „Tavaliselt küsivad müüjad majanduse headel aegadel ka suuremat hinda oma ettevõtte eest, ollakse optimistlikumad,“ ütles ta. „Näiteks üritatakse müüa ettevõtteid, mis on oma arengus jõudnud sellisesse faasi, kus järgmist arenguhüpet on ise keeruline teha. See vajaks kas suuri täiendavaid investeeringuid, mis käiks üle jõu, või pikemat ja suuremat pühendumist, et hakata äri kasvatama.“

 

Täispikkuses artiklit saab lugeda siit.