Eesti Energia surve all (Äripäev)

Reitinguagentuur Moody’s teatas, et Eesti Energia krediidireiting võib kukkuda investeerimisjärgu viimasele astmele, kuid võlakirjade omanikud suhtuvad sellesse rahulikult.

“Need, kes selle uudise peale muretsema hakkasid, on sellega hiljaks jäänud,” meenutas Swedbanki investeerimisfondide juht Katrin Rahe, et kogu energiasektori võlakirjad on detsembrist saadik olnud tugeva surve all – surve algas USAst. Värske uudis polnud seega ootamatu.

“Oleme sellega arvestanud. See mõjutaks meid, kui meil oleks fond, kus on piiranguks investeerimisjärgu tase. Oleksime sunnitud seda müüma. Kuna me seda aga targu portfelli ei ostnud, kui viimane võlakiri välja anti, siis oleme riskiga arvestanud,” lausus Rahe. Tema sõnul on võlakirjaturg ääretult ebalikviidne ja Swedbankil ei ole energiasektori võlakirjade vastu huvi.

Eesti Energia finantsdirektori Andri Avila sõnul vaadab Moody’s peale Eesti Energia üle ka paljude teiste Euroopa energiafirmade krediidireitingut ning otsus selle muutmise kohta peaks tulema 90 päeva jooksul.

“Energiaturgudel on 2014. aasta lõpust saadik olnud keeruline seis ning nii elektri kui ka õli hinnad on märgatavalt langenud. Loomulikult avaldavad madalad energiahinnad negatiivset mõju ka Eesti Energiale kui ühele turuosalisele,” rääkis Avila.

Turgudel toimuvat Eesti Energia Avila sõnul muuta ei saa, küll aga peab ettevõte suutma olukorraga kohanduda ja muutustele kiirelt reageerima. “Meie võimuses on ise efektiivsemaks ja paindlikumaks muutuda ning leida täiendavaid kohti kulude kokkuhoiuks. Selle nimel oleme tegutsenud nii 2015. aastal ning toimetame ka edaspidi,” lisas finantsdirektor.

Redgate Capitali juhatuse liige Aare Tammemäe ütles samuti, et mureks põhjust ei ole, kui Eesti Energia just ei otsusta võlakirju väljastada. “Kui Eesti Energia sooviks täna turule tulla ja võlakirju emiteerida, siis ilmselgelt mõjutab reiting hinda. Võlakirja hind läheb edaspidi kallimaks, aga olemasolevate võlakirjade omanikele otseselt see mingit mõju ei avalda. Mõju on pigem pikaajaline. Eesti Energia investorbaasis on suured institutsionaalsed investorid, kellele on reiting oluline kvaliteedimärk ja ka reitingutasemed on väga olulised,” rääkis Tammemäe. “Tõenäoliselt enamik investoritest ei tee mitte midagi. Kui samaväärne info tuleks välja aktsiate kohta, siis oleks asi tõsisem. Võlakirjade puhul pole seda ette näha.”

Tammemäe oletas, et Eesti Energia kontoris paanikat ei ole, sest saabunud uudis neid ei üllata.

 

Täispikkuses artikli leiad siit.