Ärge lõhkuge süsteemi, mis töötab (Äripäev)

Majandusinimesed saavad aru, miks erakonnad just pensionäride hääli püüavad, aga pole mingil juhul nõus sellega, kui ohvriks tuuakse toimiv pensionisüsteem.

Keskerakonna valimisvõitluse avanud 100eurose pensionitõusu idee tõi kaasa arutelu selle katteallikate üle. Erakond ise nimetas pensionitõusu katteallikatena astmelist tulumaksu ja ettevõtete tulumaksu taastamist. Nendele ideedele majanduseksperdid plaksutama ei tõtta, kuid pahameele tekitas hoopis Isamaa ja Res Publica Liidu juhi Helir-Valdor Seederi idee kaaluda riigi teise pensionisambasse tehtavate maksete vähendamist või lõpetamist.

Hansapanga asutajate hulka kuuluv ja praegu peamiselt investeerimisega tegelev Heldur Meerits märkis irooniliselt, et kui inimene ütleb, et ta ei taha, et riik tema II sambasse raha juurde paneks, siis see inimene peaks samas deklareerima ka, et ta mitte mingil juhul ja mitte iialgi ei kü- si toimetulekutoetust tulevikus. “Võib-olla on II pensionisamba süsteem küll mõnevõrra sunniviisiliselt inimese suunamine säästmise poole, aga kõigist nendest kolmest katteallikast on riigi sissemaksete vä- hendamine või lõpetamine kõige rumalam mõte,” märkis Meerits. Ta lisas, et kuna inimeste keskmine vanus järjest kasvab, ei ole II samba lõhkumine mingi lahendus pensioniprobleemidele.

Redgate Capitali partner Aare Tammemäe viitas, et Seeder on juba teist korda arvamust avaldanud, et pensioni teist sammast peaks reformima. “Kas ja kuidas peaks pensionisüsteemi üle vaatama, et tagada parem tootlus, see on eraldi diskussioon. Kuid me ei saa hakata rääkima, et kaotame süsteemi ära ja viime raha kusagile mujale või maksame jooksvateks kuludeks. Sellega ei saa absoluutselt nõus olla,” märkis Tammemäe.

Fondid kui majanduse ergutajad

Aare Tammemäe viitas, et II pensionisammas täidab päris mitut pikaajalist eesmärki Eesti riigi jaoks ja need pandi paika juba selle loomisel. Esimene eesmärk oli panna inimesi säästma. “Me ei saa ju tulevikus loota ainult riigile ja sellele, et iga aasta tuleb keegi, kes ütleb, et nüüd hoolitseme pensionäride eest ja anname raha,” ütles Tammemäe. Ta rõhutas, et loodud süsteem on jätkusuutlik mudel, kuidas inimesed saavad säästa. “See on üks põhjus, miks seda ei tohiks puutuda. Mudel töötab selliselt ju mitte ainult Eestis, vaid ka paljudes teisteski riikides.” Teiseks sooviti tema sõnul II samba loomisel paremini käima lükata Eesti kapitaliturgu. “Kui Seeder märgib, et pensionifondidesse minev raha tuleb suunata kohalikku majandusse, siis see on juba tema eest ära tehtud. Seda on teinud needsamad pensionifondid, paigutades raha erakapitalifondidesse ja investeerides aktsiatesse,” märkis Tammemäe.

 

Loe täismahus artiklit Äripäeva veebist.