Praegu on kohalikud kapitaliturud endiselt alaarenenud ning ligipääsetavad vähestele. Kui aga loodaks parem ligipääs kapitalile, siis tulevad ka investeeringud, kirjutab FinanceEstonia kapitaliturgude töörühma juht ja Redgate Capitali partner Aare Tammemäe.
Eesti riigi laenuvõtmisest ja investeerimisideedest räägitakse palju. Debati ajendiks on ettevõtja soov riigile selgeks teha, et võõrvahendite kaasamine kasvuks on tavapärane ja mõistlik. Miks? Sest võõrkapital on odavam kui omakapital ning pikaajalise majanduskavu jaoks on vaja investeeringuid ja arendustegevusi.
Lisan debatti veel ühe mõtte. Selle asemel, et ennast kaitsta tavapäraste stampidega – ei ole ideid ning seepärast ei ole põhjust laenu võtta või võlakirju emiteerida –, võiks riik esitada väljakutse ettevõtjatele: kui loome paremad tingimused kapitali kaasamiseks, kas siis näeme ka erasektori investeerimisaktiivsuse kasvu?
Suurema osa majanduskasvust ja lisandväärtusest loovad väike- ja keskmise suurusega ettevõtjad. Praegu on kohalikud kapitaliturud endiselt alaarenenud ning ligipääsetavad vähestele. Kui aga loodaks parem ligipääs kapitalile, siis tulevad ka investeeringud.
Vaatame üle mere – Rootsi reguleeritud börsile lisandus mullu 80 uut ettevõtet. Balti börsil pole seevastu viimase aasta jooksul tehtud ühtegi uut esmaemissiooni. Vähem kui poole aastaga on Rootsis eeskätt väiksema suurusega ettevõtetele võlakirjade emiteerimiseks mõeldud First Northi alternatiivturule lisandunud kaheksa uut ettevõtet. Kokku on seal kauplejaid juba üle 130. Baltikumi taas kõrvale võttes pole First Northile tänavu lisandunud ainsatki ettevõtet. Midagi näib olevat valesti, kui ühel tuleb hästi välja, aga teisel mitte.
Täispikkuses artikli leiate siit.