Aare Tammemäe blogi: Muutuvad ärimudelid. Eesti „kurjad linnud“

Redgate Capitali Senior Partner Aare Tammemäe peab Pärnu Finantskonverents 2012 raames blogi.

Kes ei teaks Angry Birds’i või Facebooki? Skype’st rääkimata. Angry Birds’i koduks võib lugeda Helsinki eeslinna Espood, kus kolm Helsinki Ülikooli tehnoloogia tudengit võitsid Nokia ja HP poolt ellu kutsutud arvuti mängudekonkursi. Sellest hetkel algas nüüdse Rovio ja Angry Birdsi ajalugu, tänaseks hinnatakse Rovio väärtuseks üle 1 miljardi dollari.

Facebooki lugu on kui tuhkatriinu muinasjutt “vaesest” üliõpilasest Zuckerbergist, kes lõi juba ca 100 miljardit dollarit maksva impeeriumi (olgem täpsed –see on vaid ettevõtte arvatav väärtus). Facebooki korjasid üles nii äriinglid kui ka maailma tuntuim investeerimispank Goldman Sach, kes vasttärganud taime poputasid ja kasvatasid, et nüüd börsile visata.

Mida sellest õppida? Kas need näited on maailmas ainulaadsed, erakordsed? Erakordsed, jah, ainulaadsed, ei. Meenutame Microsofti, Skype’i, Apple’i, Google’i lugusid. Mis on seekord erinev? Aga see, et maailmanimega ja maakera vallutav Angry Birds ei kasvanud mitte Ameerikast vaid väikesest Soome linnast. Kus on Eesti “kurjad linnud”? Skype näitas tee ette. Kes on need järgmised Eesti superstaarid?

Siinsamas, Pärnu konverentsil, kuuleb nii Erply kui ka Defendeci lugu. Erply on maailmas läbi löömas majandustarkvara turul. Tehnoloogiablogi TechCrunch nimetas selle märtsis 2010 “äritarkvara Skype’iks“. Defendec on tuntud oma targa tolmuga (smart dust technology), kusjuures väga hästi on suudetud ühendada teaduspõhine ärilähenemine. Uute ärisuundadega tasub kursis hoida, sealt on kasulikku õppida. Muuseas, lisaks nimetatutele esineb selles sessioonis üks väga huvitav Taani ettevõte. Finantskonverentsi programmist saab lugeda.