Aare Tammemäe blogi: Kust leiab raha Eesti keskmine ettevõte?

Redgate Capitali Senior Partner Aare Tammemäe peab Pärnu Finantskonverents 2012 raames blogi.

Mida väiksem on ettevõte, seda keerulisem on raha hankida. Pankadele meeldivad suured ettevõtted, tegeleda suurte laenudega. Omakapitali investoreid napib Eestis samuti, sest turg on väike ning fondid Euroopast siia ei kipu. Kust leiab Eesti keskmise suurusega või väike ettevõte raha?

Rääkisin eelmisel nädalal Andrusega (nimi muudetud). Andrusel on kasvav ettevõte Eestis, asukohtadega Tallinnas ja Tartus, mis tegutseb toitlustuse valdkonnas. Äri tiksub väikeses kasumis, 2011 aastal teenis ta 50 000 EUR-i äritegevuse rahavoogu ehk EBITDA’d. Andres soovis laiendada oma tegevust Lätisse. Tegelikult soovib Andres oma äri kasvatada nii suureks, et noteerida aktsiad börsil ja laieneda saadava rahaga pea kõikidesse Ida-Euroopa riikidesse ja Aasiasse. Andresel on suured unistused. Aga teha tuleks esimene samm – leida raha laienemiseks Balti riikides. Kust leida 500 000 EUR-i? Pangast raha ei saa, sest laenumakse tuleks liialt suur arvestades praegust rahavoogu, kuid ka omakapitali investoreid napib, kes sellise summa investeerimisest huvitatud on. Pealegi soovivad riskikapitalistid suuremat osalust, kui Andres täna on valmis loovutama. Andres lahendas oma rahavajaduse ära. Kuidas? Tulge kuulake rahastamise sessiooni ja küsige vastust Andrus Treielit. Ta teab.

Üks mõte rahastamise vallas: üsna sagedaseks omakapitali investoriks Eestis on jõukad eraisikud. Selleks et neid leida, küsi tuttavalt investeerimispankurilt.

Rahastamise sessioonil esinevad oma ala tipud finantseerimise valdkonnast Põhjamaadest ja Eestist. Põhjamaade ühe suurima investeerimispanga Carnegie esindaja Christer Janson näitab, kuidas väiksed ja keskmise suurusega ettevõtted Rootsis ja Soomes end finantseerivad ning annab oma soovitused Eesti ettevõtjatele. Veikko Maripuu Redgate Capitalist ning Kuldar Leis Premiast näitavad, kust ka keerulistel aegadel tagada ettevõtte arenguks finantseerimine. Rainer Ehandi Filter’ist räägib kuidas kokku panna keerulisi finantsskeeme, et rahastada kasvu eksporditurgudel. Sessiooni juhib Andrus Treier (Kredex). Aare Tammemäe Pärnu Finantskonverentsi programmijuht