Olympic Entertainment Groupi (OEG) ülevõtmispakkumine näitab, et Telia kohtles väikeaktsionäre omal ajal veel päris hästi, kirjutab Redgate Capitali partner Aare Tammemäe.
OEG ligi 2000 aktsionärile tehti vabatahtlik ülevõtmispakkumine hinnaga 1,9 eurot ühe aktsia kohta. Kas seda on palju või vähe ning kas väikeaktsionäride huvidega on arvestatud?
Kui rääkida ainult hinnast, siis hind on 3% kõrgem kui viimase kuue kuu ettevõtte aktsiatehingute kaalutud keskmise hind, kuid täpselt samal tasemel eelneva päeva sulgemishinnaga. Pakkumine aktsionäridele tehti sisuliselt kehtiva börsihinnaga. Meedias hakkasid kohe levima hinnangud, et hind on ebaõiglaselt väike ja väikeaktsionärid peaksid pakkumise tagasi lükkama. Ka Redgate’i eksperdid olid hinna suhtes pigem kriitilised. Ja seda eelkõige sellepärast, et tavapäraselt pakutakse börsil väljaostupakkumuse puhul investorile 20–25% preemiat.
Pakkumine moe pärast
OEG ülevõtmispakkumuse hind on sarnaseid tehinguid arvestades pigem madal. OEG aktsia on 1,9 euro lähedal kaubelnud juba pikemat aega ja kõik need aktsionärid, kes seda hinda ka tegelikult atraktiivseks peavad, saanuks ammu selle hinnaga aktsiaid müüa. Hinda vaadates näib, et pakkumuse näol ongi tegemist pigem hea tava järgmisega kui tõsise sooviga 100% ettevõtte aktsiaid kätte saada ja börsilt lahkuda.
OEG pakkumise valguses tundub TeliaSonera 2009. aastal tehtud pakkumine Eesti Telekomi väikeaktsionäridele lausa suurepärane! Või nagu Sven Kunsing SEBst Twitteri vahendusel kommenteeris: „Telekomi ülevõtmispakkumine tundub nüüd Olympicu kõrval nagu unistuste printsi saabumine valgel hobusel.“
Meeldetuletuseks, TeliaSonera pakkumine tehti tasemel 93 krooni (ca 6 eurot) aktsia kohta, mis oli lausa 24 protsenti üle aktsia turuhinna. Kas siis kõlasid rahulolematute leerist väited, et õiglane aktsia hind peaks olema 120 ja 150 krooni vahel (7,7–9,6 eurot). Grupp väikeaktsionäre vaidlustaski pakkumise ning nende veetav kohtusaaga, mille sisuks oli pakkumisel tehtud väidetavalt liiga madal hind, on endiselt üleval.
Kõrvaltvaatajana tundub kummaline, et vaidlus kestab juba 8 aastat. Ametlikel andmetel aktsepteeris enam kui 97% toonastest väikeaktsionäridest ülevõtmispakkumise vabatahtlikult ehk siis pidas pakutud hinda aktsiate eest õiglaseks ja sai kohe ka raha kätte.
Ehkki kohtuprotsess pole lõppenud, on TeliaSonera algsele pakkumisele lisaks maksnud kohtu vaheotsuse alusel väikeaktsionäridele juurde lisapreemia ja juba ületavad ettevõtte omal algatusel tehtud väljamaksed poole miljoni euro piiri. Tänaseni pole aga teadaolevalt paljud väikeaktsionärid rahale „järele“ läinud.
Täispikkuses artiklit saab lugeda: siin