Lähetame iga kuu välisriikidesse 1,5 miljardi euro väärtuses kaupu ja teenuseid – mis on küll mõnevõrra vähem, kui veel mõni aasta tagasi, kuid jätkuvalt annab see olulise panuse meie riigi majandusse. Mida arvab Redgate Capitali partner ja majandusekspert Valeria Kiisk ekspordisektori tänasest ja homsest ning kuidas ärevas majandusolukorras täiendavaid kaitsemeetmeid leida?
Kunagine periood, mil Eestit vaadeldi kui odavat tootmisplatsi, on täna möödas. „Jah, palju räägitakse sellest, et lisandväärtus vajab tõstmist, oleme EU keskmisest maas. Aga meil on hetkel raske võistelda finantskeskustena tuntud Iiri ja Luksemburgiga, mis on lisandväärtuse tipus. Kui need välja jätta, siis ei ole meil häda midagi,“ kommenteerib Kiisk.
Kui vaadata lisandväärtuse võrdlust tööstusharude lõikes, siis töötlev töötus on Eesti majanduskasvu mootoriks. „Sektori lisandväärtus on viimaste aastatega kahanenud, ent panus SKP kasvu on jätkuvalt kõige suurem,“ lisab majandusekspert.
Ettevõtte hoolikas riskivalik on võtmetähtsusega
Ärevamates majandusoludes otsivad ettevõtted täiendavaid kaitsemeetmeid, kuna ebakindlad kokkulepped võivad ähvardada ettevõtteid uste sulgemise või muu rahalise kaotusega. Krediidi andmine ja juhtimine moodustab tavapärase osa ettevõtte igapäevasest tegevusest. IIZI krediidikindlustuse spetsialisti Eeva Arnoveri sõnul kaasnevad sellega ka riskid nagu inflatsioon, kõrged intressimäärad ja pidevad tarneahela raskused, mis omakorda suurendavad kindlustusnõuete arvu. Maksete hilinemine ja pikenenud tähtajad toovad kaasa vähem investeeringuid, samuti ei suudeta toote- ja teenusevalikut laiendada, jätkusuutlikkust parendada ega tarnijatele kiiremini tasuda.
„Krediidi ja kindlustuse äri ei ole ebakindlates keskkondades ja majandustsüklites võõras. Põhjuseid, miks ostja võib kauba eest tasumata jätta, võivad olla erinevad – näiteks kauba puudused ja kvaliteediprobleemid, finantsraskused, paberimajandus aga ka maksejõuetus või koguni pankrot,“ selgitab IIZI krediidikindlustuse spetsialist Eeva Arnover.
Loe kogu artiklit siit.