Where is the ambition of Estonian companies? (Eesti Päevaleht, in Estonian)

Aare Tammemäe wonders where the companies that will give a boost to our economy are. He encourages Estonian companies to act, to think big and to try to be the biggest and the most efficient. As Peter Drucker, a management consultant, said: ”People who don’t take risks generally make about two big mistakes a year. People who take risks, generally make about two big mistakes a year.”


Kus on Eesti ettevõtete ambitsioon?

Levinud rahvatarkus ütleb, et laiskus on maailmas edasiviiv jõud. Laiskus sunnib otsima lahendusi, mis võimaldavad paremat ja mugavamat äraelamist. Kas oleme rahul oma eluga? Kas oleme rahul keskkonnaga, kus me ettevõtjatena täna tegutseme? Majandusbuumi aegsed kahekohalised majanduskasvunumbrid jäävad meie jaoks kaugesse tulevikku. Eesti riigil pole hoobasid, et mõjutada maailmamajanduse kulgu ning välisnõudlust. Küll on aga meie kätes võim muuta iseenda käitumist. Eelkõige mõtlemist. Alustada tuleks ambitsioonist ehk eesmärgist, mis tundub esialgu võimatuna.

Lugedes hiljaaegu üht interneti turunduse portaali, jäi silma üks huvitav tsitaat: Need, kes ei võta riske, teevad umbes 2 suurt viga aastas. Need, kes võtavad riske, teevad umbes 2 suurt viga aastas. Peter Drucker, juhtimismõtleja ja strateeg.

Iga suur saavutus on unistamise (ja raske töö ja veidi õnne) tulemus. Aga kõik asjad algavad siiski unistusest, mõtlemisest, ambitsioonist.

Kui üritada saada oma valdkonnas esimeseks või näiteks Baltikumi suurimaks ja efektiivsemaks ettevõtteks, siis võib see isegi õnnestuda. Kui üritad lihtsalt ellu jääda, sest me ei tea kaua kestab veel majanduslangus, siis peab sul kõvasti vedama, et esimeseks saada.

Julge mõtlemine ja ambitsioonikad eesmärgid aitavad tekitada positiivset energiat ja entusiasmi, mis kandub edasi ka teistele sinu ümber. Meenutame kasvõi  Eesti iseseisvuse saavutamist, seda positiivset tunnet ja üksteisemõistmist.

Kus on need ambitsioonikad ettevõtjad, kes meie majanduse masu ajal tõusule viivad? Kas loodame teiste peale või võtame ka ise midagi ette?

Mul on hea meel, et julgete mõtetega  ettevõtted pole kuskile kadunud. Toon kaks näidet Eesti ettevõtjast. Esimene vahendab Euroopast infrastruktuuri rajamisega seotuid seadmeid ja toodavad neid ka ise. Ettevõtte jaoks oli 2009. aasta äärmiselt raske, omanik on sunnitud ettevõtet omast taskust finantseerima, et anda aega ettevõttel kohaneda uue majandusolukorraga. Samal ajal võttis omanik eesmärgiks läbi partnerluste ja väiksemate ülevõtmistega saavutada turuosa kasv Soomes ja Leedus, kus võiks konkurentsivõimeliselt oma toodangut komplekteerida ja müüa. Kuigi ettevõttel puudub täna võimekus, et ülevõtmist ise finantseerida, siis kaardistab ta enda jaoks parimad võimalused, kasutades ära naaberturgude madalaseisu. Finantseerijad, kelleks on tüüpilised omakapitali investorid – fondid ja rikkad eraisikud, võivad selliste ideedega kaasa tulla, sest hindavad ja toetavad julgete mõtetega edumeelseid ettevõtjaid. Lihtsam on kaasata 1 mijon eurot kui 100 000 eurot. See plaan võib õnnestuda!

Teine näide on paarist Eestis tegutsevast ettevõttest materjalitööstuse valdkonnas, kes hiljaaegu otsustasid seljad kokku panna, et omandada endast suurem ettevõte. Eesmärgiks on pääseda uutele välisturgudele, kuhu neil endil oleks ligipääs ülimalt keeruline.  Ka majandustõusu ajal oleks endast suurema konkurendi ülevõtmine väga julge samm, rääkimata praegusest masu ajast. Vaadates nende Eesti ettevõtete ajalugu, ei kahtle ma nende plaani edukuses. Kuigi 2009. aasta sissetulekud on vähenenud, siis vastupidiselt paljudele teistele ettevõtetele, on nad suutnud hoida kasumlikkuse taset tänu efektiivsemale majandamisele. Neid eristab teistest ettevõtetest selge fookus põhitegevusele ning liigsete riskide vältimine muudes valdkondades.
AIESEC’i (üliõpilaste organisatsioon, kust ma kunagi alustasin oma karjääri) alumni Peep Laja on kirjutanud oma blogis, et inimesed muretsevad “kuidas” nad midagi tehtud saavad. Muretseda võiks esmalt “mida” üle. Tuleb leida võitluskaaslased, partnerid ja toetajad, kel silmad „mida“ peale särama lähevad  ning alles siis võib keskenduda “kuidas” peale. Kui on piisavalt professionaalseid ja entusiastlikke inimesi enda ümber, tulevad lahendused palju lihtsamini.

Meie ettevõtte ambitsiooniks on kasvada Baltikumi üheks suuremaks sõltumatuks investeerimispanganduse teenuseid osutavaks ettevõtteks. Mis on sinu ettevõtte ambitsioon?