Viimastel aastatel on Eesti võrdlemisi noorel kapitaliturul silma hakanud uus finantseerimistrend – mezzanine-tüüpi hübriidlaenud. Keerulise nimetuse taha peituvat lihtsat kontseptsiooni selgitab lahti Kristjan Petjärv, Redgate Capitali müügijuht.
Mezzanine-tüüpi hübriidlaenud võivad olla küll uus keeruka nimega trend, kuid tegelikkuses pole termini taga midagi salapärast. Tegu on finantseerimise mõttes nn vahekorrusega enda raha ning võõrvahendite vahel. Selline lahendus võimaldab nutikal ettevõtjal kapitali paremini kasutada ning kiiremini kasvada.
Kaasinvestorid või täiendav laen
Ettevõtja jaoks on reeglina kõige odavam finantseerimisallikas pikaajaline pangalaen. Märksa kallim on enda raha kasutamine, kõige kallimaks võib aga osutuda hoopis enda raha puudumine. Siinkohal on traditsiooniliseks lahenduseks kaasinvestorite leidmine, kes puuduoleva raha eest ostavad osaluse ettevõttes.
Vähemlevinud alternatiiviks on aga täiendava laenu võtmine, mis asendaks puuduolevad ettevõtja omavahendid. Iseenesestmõistetavana on selline laen võlausaldaja jaoks kõrgema riskiga ning sellest lähtuvalt ka kallima intressiga. Kallis intress võib aga osutuda oluliselt väiksemaks teenimata jäänud tulust ning sellisel juhul on mezzanine-tüüpi laen ettevõtjale mõistlik lahendus.
Laenu asemel võib kasutada ka näiteks tagasiostukohustusega eelisaktsiaid, ent tehingu põhimõte jääb samaks – tähtajaline võõrkapital, mida saab kasutada omakapitali asemel.
Madalam risk
Ka investorile on selline lahendus mitmel erineval põhjusel huvitav. Hübriidlaen on aktsiainvesteeringust madalama riskiga ning pakub viimasega võrreldes lihtsamat võimalust investeeringust väljuda.
Erinevalt aktsiainvesteeringust on mezzanine-laenul varasemalt kokku lepitud lõpptähtaeg ning investor ei pea muretsema, kuidas raha ettevõttest kätte saada. Parem likviidsus on Eesti investorite jaoks oluline lisaväärtus, kuna valdav osa kohalikest ettevõtetest on mitteavalikud ning järelturg on väga õhuke.
Olemuselt sarnane aktsiainvesteeringule
Kuna selliste tehingute käigus asendab laen ettevõtja omavahendeid, peab ka intress olema laenuandja jaoks motiveeriv. Intressimäärad on reeglina kahekohalised ning tihti kirjutatakse laenu tingimustesse sisse ka lisaintress, mis sõltub ettevõtte tulemustest.
Osadel juhtudel lepivad ettevõtja ja laenuandja kokku, et viimane võib soovi korral ka enda laenu konverteerida vastavalt eelnevalt kokku lepitud tingimustel ettevõtte aktsiateks – eduka ettevõtte aktsiate väärtus võib laenuperioodi jooksul oluliselt suureneda ning osutuda laenuandjale korralikuks lisatuluks. Sellisel juhul on mezzanine-laen oma olemuselt aktsiainvesteeringule üsna sarnane finantsinstrument.
Täismahus artikli leiate siit.