LHV vana võlakirja ost võib kahjumi kaela tuua (Äripäev)

Balti turul on mitmeid head tootlust pakkuvat LHV võlakirja, kuid neid liiga hilja või ebasoodsa hinnaga ostes riskib investor mitu korda väiksema tootlusega või lausa kahjumisse jäämisega.

LHV hiljutine võlakirjade tagasiostu otsus puudutas viis aastat tagasi emiteeritud võlakirju, mis lunastatakse ajal, mil laenu tähtajani on veel pool maad minna.

Enne tähtaega lunastatakse kõik 7,5%-lise kupongimääraga 10aastased võlakirjad, mille tähtaeg oleks pidanud kätte jõudma 20.06.2025. Ennetähtaegne lunastamine võib suure tõenäosusega tabada ka intressitasemelt järgmist ehk 6,5%-list võlakirja.

Investorid aga kauplevad neid Tallinna börsil südamerahus edasi, ostes üsna kõrgelt hinnatasemelt, mis tootlust vähendab, arvestades ligi pooleteise aasta pärast saabuvat võimalikku lunastamist.

A.Zaborski: Kui investor ostab kõnealust LHV võlakirja tänase hinnaga, mis on 105,77% nominaalhinnast, siis on ta juba 5,77% kaotanud.

Kui võlakiri kutsutakse tagasi 2020 oktoobri lõpus, siis on tal tänasest kuni lõpuni seda hoida aega aasta ja viis kuud. Selle perioodi eest saab ta intressimakseid, mis on tema tulu, ent reaaltulu on selline, kust on ostul saadud kaotus maha võetud.

Kui investor ostab järgmisel aastal samal ajal ja tema hoidmisperiood on ainult 5 kuud, siis sõltub tootlus jällegi sellest, mis tal ostuhind oli ja kui palju tuleb intressitulust ostul saadud miinust maha arvestada.

Järgmisel aastal võib selle LHV võlakirja ostuhind muidugi hakata juba kajastama ennetähtaegse lunastamise tõenäosust. Aga kui investor seda ei tea või ei oska arvestada, võib ta endale suure kahjumi kaela tuua. Võlakirju ostes tuleb prospektis lugeda ka väikest kirja emissiooni tingimustes ja võtta arvesse infot, et võlakiri võidakse varem lunastada.

 

Täispikkuses artiklit saad lugeda siit.