Redgate Capitali Senior Partner Aare Tammemäe peab Pärnu Finantskonverents 2012 raames blogi.
Räägitakse, et ajalugu kordub. Ma ei tea, kas see on tõsi, kuid pendlil on võime liikuda ühest äärmusest teise. Eestimaa, Liivimaa jt rüütelkonnad kavatsesid 1918 aastal luua praeguse Balti riikide territooriumile oma riigi – Ühendatud Balti Hertsogiriigi ning nägid uue valitsejana Saksa keisririiki. Tollal ei saanud sellest plaanist asja ning Eesti iseseisvus. Möödas on pea 100 aastat ning teemad on samad – Euroopa on majanduspoliitilises vaakumis, küsimus on tugevamas keskvõimus või eraldumises. Kreekal seisab ees ränkraske majanduslik restruktureerimine ning paljude vanade Euroopa riikide reitingud kukuvad suure võlakoormuse tõttu kolinal. Kriisiaeg tekitab uued võimu- ja majandusliidud. Milline nägu on Euroopal 10 aasta pärast, kas Markozy, Merkeli või kellegi kolmanda oma?
Rääkisin täna kahe Euroopa tipp-pankuriga, kes olid väga skeptilised Kreeka võlakriisi lahenduse osas. Nende nägemusel on Kreeka riigi võlgade osaline kustutamine täielik jama. Riik ei saa minna pankrotti nagu ettevõtted, las kreeklased maksavad oma laene 100 aastat järjest ning maksku esialgu kasvõi intressi. Kui anname andeks neile võlad, siis ei jäeta seda kasutamata ka tulevikus. Kreeka lahendus saab olema märgilise tähendusega. Millises Euroopas hakkame elama?
Tõenäoliselt läheb Euroopal tulevikus hästi –sest tegeleme juba praegu fundamentaalsete probleemidega. Elada vastavalt oma võimetele ja hoida kinni tasakaalus eelarvest. Vanamoodi jätkates seisab Euroopa ja kogu maailm silmitsi globaalse võlakriisiga ja Kreeka laadsete pankrottidega.
Eestil on läinud seni päris hästi. Meie maksusüsteemi ja E-riiki on eeskujuks toodud juba varem, nüüd kiidetakse ka meie riigi rahanduse korraldust. Samas, millise Euroopaga tuleks Eesti ettevõtjatel 5 – 10 aastases perspektiivis arvestada? Milline on uus normaalsus? Oleme kutsunud Euroopa tuleviku teemadel rääkima tänased Euroopa tippmehed. Euroopa ühest tuntumast mõttekojast EPC peaökonomist Fabian Zuleegi, kelle ekspertiis on Euroopa majanduspoliitiline programm ja tulevik. Talle sekundeerib Risto Penttila, filosoofiadoktor ja Soome kaubandus ja tööstuskoja esimees, kelle häält kuulavad nii valitsus kui ka Soome president. Lisaks meie oma Maarjamäe mehed Euroopas ja Ameerikas Henrik Hololei, Euroopa komisjoni voliniku kabinetijuht ning Andres Sutt – IMFist, kelle taktikepi all toimub sessioon. Pane ennast valmis kõrgetasemeliseks diskussiooniks, millesarnast Eestis varem nähtud ei ole.